اخبار

فرماندار شبستر: طرح کارورزی راهکار برون رفت از وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان است

فرماندار شبستر: طرح کارورزی راهکار برون رفت از وضعیت بیکاری فارغ التحصیلان است

به گزارش روابط عمومی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شبستر، حسن مستفید در ستاد ساماندهی امور جوانان شبستر  اظهار کرد: امروزه آماده‌سازی بسترهای لازم برای فعالیت جوانان امری اساسی است، از این رو باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب و ارائه پیشنهادات اجرایی زمینه را برای امور جوانان آماده کنیم.

وی ضمن تاکید بر غنی سازی اوقات فراغت جوانان اظهار داشت: غنی‌سازی اوقات فراغت از موضوعات کلیدی و پایه‌ای در پیشگیری از مشکلات اجتماعی است از این رو مسوولان باید تمام تلاش خود را برای تامین زیرساخت‌های فرهنگی برای گسترش تفریحات و نشاط عمومی سالم به وجود بیاورند.

رئیس ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان شبستر خاطرنشان کرد: شهرستان شبستر به لحاظ جایگاه ورزش و امکانات و به لحاظ فرهنگ منطقه دارای جایگاه ویژه‌ای است، از این رو عملکرد دستگاه‌های اجرایی شهرستان در امر غنی‌سازی اوقات فراغت باید متناسب با فعالیت آنان بوده تا این شهرستان به جایگاه ویژه خود دست یابد.

 فرماندار شبستر گفت: جوانان‌ به‌ عنوان‌ سرمایه‌ ملی‌ و نیروی‌ اساسی‌ تولید و رشد اقتصادی به حساب می‌آیند، بدون‌ داشتن‌ شغل‌ مناسب‌ و آینده‌ای‌ روشن‌ در این‌ زمینه، با چالشی‌ جدی‌ روبه‌رو خواهند شد. گرچه‌ دولت‌ در سال‌های‌ اخیر قدمهای‌ اساسی‌ برای‌ ایجاد فرصت‌های‌ شغلی‌ و کاهش‌ نرخ‌ بیکاری‌ و در واقع‌ کنترل‌ این‌ امر داشته‌ است‌ اما نیاز به‌ فرصت‌های‌ شغلی‌ بیشتر برای جمعیت‌ جوان‌ هستیم که دسترسی‌ به‌ اشتغال‌ پایدار یکی‌ از نیازهای‌ اساسی‌ جوانان‌ بوده‌ و فراهم‌ کردن‌ بستر مناسب‌ جهت‌ دسترسی‌ به‌ آن، یکی‌ از وظایف‌ اساسی‌ مسئولان و خانواده‌ها محسوب‌ می‌شود

وی با اشاره به اهمیت مسائل مربوط به جوانان بر لزوم برگزاری منظم جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان تأکید کرد و گفت: اشتغال جوانان در جامعه باید در اولویت امور و پیگیری مسؤولان قرارگیرد، چراکه بیکاری و بلا تکلیفی قشر جوان می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری را بر جامعه وارد کند.

وی در بخشی از سخنان خود به راهکارهای اشتغال جوانان اشاره کرد و گفت: حتی الامکان تلاش شود تا برای موانعی که در برخی موارد موجب کندی انجام کارها شده یا می شود تدابیری اندیشیده شود تا روند اشتغال شتاب بیشتری بگیرد از این رو با توجه به نرخ سود کم برای وام های اشتغال روستایی در رسته‌های اولویت‌دار در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی، دامپروری، خدمات، گردشگری، ورزشی و…..که در این شهرستان زمینه سرمایه‌گذاری آنها فراهم تر است هماهنگی لازم برای معرفی متقاضیان واجد شرایط با همکاری دستگاههای ذیربط صورت گیرد.

وی طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی را راهکار مهم در امر اشتغال فارغ التحصیلان عنوان کرد و گفت: فرصت مناسبی است که جوانان با این طرح آشنا و از این فرصت مناسب بهره ببرند.

وی راه حل رفع بخشی از بیکاری در میان جوانان را حرکت به سوی مهارت آموزی دانست و گفت: دولت تسهیلات گوناگونی را در این راستا پیش بینی کرده است و طرح استاد شاگردی موجب ایجاد اشتغال بین جوانان جویای کار خواهد شد.

وی در ادامه بر آمادگی جذب سرمایه بخش خصوصی در بخش زیرساخت های ورزشی و ایجاد استخر در تسوج تاکید نمود و اظهار کرد: با توجه به نیاز این بخش به استخر، در صورت وجود سرمایه گذار حمایت های قانونی در خصوص اعطای تسهیلات و امکانات برای ایجاد استخر با استاندارد های لازم انجام خواهد شد.

وی با تاکید بر پاسخگویی مسئولان به مطالبات جوانان یادآور شد: با توجه به اهمیت این موضوع و اشرافیت مدیران بر دستگاه های حوزه مدیریت خود و اختیار کامل، انتظار است که مدیران اجرایی راسا خود در جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان شرکت کنند.

مستفید تاکید کرد: انتظار است اعضای ستاد حضوری مستمر در جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان حوزه مدیریتی خود داشته باشند زیرا اثربخشی جلسات با حضور آنان بیشتر است. 

وی تاکید کرد:  دغدغه و مشکل اصلی قشر جوان به ویژه افراد تحصیلکرده ، بیکاری و اشتغال است که تا این معضل مرتفع نشود هیچ برنامه دیگری در این حوزه قابل اجرا نیست. 

وی به نیاز ستاد ساماندهی امور جوانان به اشراف اطلاعاتی و داشتن آمار صحیح از وضع موجود در بسیاری از حوزه ها اشاره و اضافه کرد: این امر مستلزم همکاری تمامی دستگاه ها است و این در حالی است که برخی ادارات، اطلاعات و آمار مربوط به اوقات فراغت را هم به این ستاد اعلام نکرده اند.

در این جلسه بخشدار تسوج و هر یک از حاضران به ارائه گزارش عملکرد و پیشنهادهایی برای ساماندهی بهتر امور جوانان پرداختند و تعدادی از جوانان بخش تسوج به بیان مشکلات و نارسائیهای خود در حوزه خود پرداخت کردند.

۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۲
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید