اخبار

استاندار آذربایجان شرقی برای بانک ها ضرب الاجل تعیین کرد

استاندار آذربایجان شرقی برای بانک ها ضرب الاجل تعیین کرد

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه 31 تیر آخرین روز ارایه عملکرد پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر است، گفت: بانک ها در هفته جاری برای پرداخت تسهیلات طرح های مصوب کارگروه اشتغال دوچندان تلاش کنند.

مجید خدابخش در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان افزود: رقم جذب شده در 4 ماه ابتدای امسال در زمینه تسهیلات اشتغال روستایی و فراگیر، عملکرد استان ها را نشان می دهد و این رقم مبنای تخصیص اعتبارهای بقیه ماه های سال از سوی مرکز خواهد بود.

وی یادآوری کرد: متناسب با جذب اعتبارهای 4 ماه ابتدای سال می توان اعتبارهای ماه های دیگر سال را نیز جذب کرد.
خدابخش خواستار دعوت از خانه صنعت و معدن و متقاضیان در جلسات کمیته های فنی کارگروه اشتغال استان شد و اظهار داشت: در این کمیته ها باید به متقاضیان راهنمایی لازم ارایه شود.

استاندار آذربایجان شرقی یادآوری کرد: پیش فرض ما این است که متقاضیان مسلط به ضابطه، آیین نامه و دستورالعمل های مربوطه هستند در حالی که حتی خود کارشناسان دستگاه های اجرایی نیز تسلط به این دستورالعمل ها را ندارند، زیرا هر سال این دستورالعمل ها با سال های گذشته فرق می کند.

خدابخش با تاکید بر لزوم تفویض اختیار پرداخت تسهیلات بیش از 60 میلیارد ریال برای استان ها از سوی مرکز، ادامه داد: اکنون تا 60 میلیارد ریال برای استان ها تفویض اختیار شده و تسهیلات بیش از این مبلغ باید در قالب کارگروه ملی در تهران تصویب شود.
وی با اشاره به عدم ضرورت کارگروه ملی و اینکه وزارتخانه ها باید سیاست گذار و نه مجری باشند، گفت: با توجه به پیشرفت های استان و تبریز در 50 سال اخیر و پیگیری های انجام شده قرار شد در این خصوص برای آذربایجان شرقی به صورت استثنا تفویض اختیار انجام شود.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر لزوم تغییر دیدگاه ها برای سرعت بخشی به روند اعطای تسهیلات اظهار داشت: اولویت پرداخت تسهیلات باید به ترتیب طرح های ملی، طرح های جدید و توسعه و طرح های سرمایه در گردش باشد چراکه در طرح های سرمایه در گردش اشتغال جدید به وجود نمی آید یا به ندرت ایجاد می شود.

خدابخش افزود: صاحبان واحدهای تولیدی اعلام می کنند که برای دریافت تسهیلات باید به بانک ها پیش فاکتور خرید ارایه کنند ولی فروشندگان دستگاه ها از صدور آن خودداری می کنند چراکه برای پیش فاکتورها 9 درصد ارزش افزوده اعمال می شود.

وی گفت: برای رفع این مشکل بانک ها تا پایان مرداد برای متقاضیانی که امکان ارایه پیش فاکتور ندارند تسهیلات را براساس درخواست آنان تصویب و در هنگام پرداخت براساس فاکتور خرید یا قرارداد پرداخت کنند.

استاندار آذربایجان شرقی وجود چک برگشتی را از دیگر مشکلات صاحبان واحدها برای دریافت تسهیلات اعلام کرد و گفت: وجود چک برگشتی برای بنگاه های اقتصادی به علت نوسانات چند ماه اخیر قیمت دلار و کالاها امری طبیعی است؛ بنابراین در مقطع کنونی بانک ها این موضوع را به مانعی برای پرداخت تسهیلات تبدیل نکنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه تعداد طرح های ارسال شده به بانک ها برای استفاده از تسهیلات روستایی را 478 طرح اعلام کرد و گفت: این طرح ها به ارزش 2 هزار و 435 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 5 هزار و 351 نفر است.

میراحد حسینی افزود: از این تعداد 214 طرح به ارزش 684 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال یک هزار و 529 نفر از سوی بانک ها مصوب شده، تسهیلات 128 طرح به ارزش 359 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 989 نفر پرداخت شده و 94 طرح از سوی بانک ها بازگشته است.

وی تعداد طرح های بررسی شده از سوی کمیته فنی تسهیلات روستایی بین 2 کارگروه 16 تا 23 تیر مربوط به سازمان جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی را 137 طرح اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد 59 طرح به ارزش 435 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 398 نفر مصوب شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: طرح های ارسال شده به بانک ها برای دریافت تسهیلات فراگیر در استان نیز یک هزار و 73 طرح به ارزش 2 هزار و 755 میلیارد ریال با پیش بینی اشتغال 4 هزار و 530 نفر است.

حسینی ادامه داد: از این تعداد 100 طرح به ارزش 463 میلیارد ریال با پیش بینی اشتغال 769 نفر در بانک ها مصوب شده که از این تعداد برای 94 طرح به ارزش 349 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 704 نفر تسهیلات پرداخت شده و 41 طرح از سوی بانک ها بازگشته است.

وی گفت: در کمیته فنی تسهیلات اشتغال فراگیر استان بین 2 کارگروه از 16 تا 23 تیر ماه، 65 طرح مربوط به سازمان جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی بررسی شده که از این تعداد 54 طرح به ارزش 333 میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال 296 نفر تصویب شده است.
۲۵ تیر ۱۳۹۷ ۰۹:۲۰
روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید