اخبار

تعاون تعارف نیست یک مقوله جدی است

تعاون تعارف نیست یک مقوله جدی است
نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی گفت: تعاون تعارف نیست بلکه یک مقوله جدی است.به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون استان آذربایجان‌شرقی، آیت‌الله محسن مجتهد شبستری امروز همزمان با هفته تعاون در دیدار با مسئولان و تلاشگران بخش تعاون استان افزود: در دین اسلام همواره اصل عدالت اجتماعی مورد تاکید قرار گرفته است تا جایی که رمز بعثت تمام انبیا ایجاد عدالت اجتماعی بوده است. وی رمز پیروزی انقلاب اسلامی را تقوا خواند و اضافه کرد: مردم کشورمان با رهبری امام خمینی (ره) و برّالتقوی موفق شدند تا رژیم طاغوت را سرنگون کنند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری افزود: دهه چهارم دهه پیشرفت و عدالت است و باید این اصل در تمام امور مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه تبریز تصریح کرد: در قانون اساسی کشورمان نیز عدالت، قسط و برابری در اصول مختلف مورد تاکید قرار گرفته است.

آیت‌الله مجتهد شبستری در ادامه با اشاره به جزئیات اصل 44 قانون اساسی افزود: بر اساس این اصل اقتصاد اسلامی بر سه محور دولتی، تعاونی و بخش خصوصی تکیه دارد.

وی ادامه داد: بخش تعاون به دلیل اینکه هم برکت مادی دارد و هم برکت معنوی، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به ثمرات مادی بخش تعاون اظهار داشت: هر فردی که نمی‌تواند به تنهایی و با اتکا به سرمایه شخصی خود فعالیت اقتصادی را انجام دهد، می‌تواند در قالب تعاونی از سرمایه‌های اندک خود و دیگران بهره‌ برده یک فعالیت اقتصادی مناسبی را تحقق بخشد.

آیت‌الله مجتهد شبستری در ادامه تعاونی‌ها را منشا خیر و برکت خواند و گفت: تعاون یعنی دست در دست هم دادن برای به حرکت در آوردن چرخ‌های اقتصاد کشور.

وی در خصوص ویژگی‌های معنوی بخش تعاون نیز اظهار داشت: اگر افراد دور هم جمع شوند و یک فعالیت اقتصادی را انجام دهند از لحاظ معنوی نیز وحدت بین آنان تحقق می‌یابد.

وی تاکید کرد: افرادی که به بهانه کار اقتصادی با هم فعالیت می‌کنند به حتم قلب‌هایشان نیز به هم نزدیک می‌شود.

امام جمعه تبریز در ادامه با بیان اینکه در مقام اجرا هنور بخش تعاون در حد ایده‌آل به جایگاه خود دست نیافته است، افزود: باید مجلس و دولت تلاش کنند تا با یک عزم ملی بخش تعاون به جایگاه واقعی خود برسد.

آیت‌الله مجتهد شبستری در ادامه فعالیت در ادارات کشور را یک کار معنوی خواند و افزود: کارمندان دولت نباید فعالیت‌های خود را در ساعات اداری محدود کند چرا که فعالیت در دولت اسلامی، خدمت کردن در دولت آقا امام زمان (عج) است.

وی در ادامه با تاکید بر فرهنگ‌سازی در حوزه تعاون اظهار داشت: فرهنگ تعاون باید بین مردم جا بیافتد، در صورت جا افتادن فرهنگ تعاون در جامعه زمینه وحدت بیش از پیش نیز فراهم می‌شود.

گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون استان آذربایجان شرقی می‌افزاید، در ابتدای این جلسه مدیر کل تعاون آذربایجان‌شرقی با ارایه گزارش عملکرد این اداره کل گفت: در حال حاضر پنج هزار و 50 شرکت تعاونی در استان فعالیت می‌کنند.

محمد مهدی اعلایی افزود: با ابلاغ سیاستهای اصل 44 قانون اساسی فصل جدیدی از توجه به بخش تعاون کشور گشوده شد.

وی اضافه کرد: بر اساس این سیاست‌ها تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور، سهم بخش تعاون باید به 25  درصد برسد در حالی که این رقم هم‌اکنون سه تا پنج درصد است.

وی تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه را در گرو عزم ملی خواند و اضافه کرد: برای اینکه یک چهارم اقتصاد کشور در اختیار بخش تعاون کشور قرار گیرد باید بیش از پیش تلاش کنیم.

اعلایی تاکید کرد: با روش‌های فعلی نمی‌توان این رقم را محقق کرد بلکه باید از راه‌های میانبر بهره بگیریم.

۱۲ شهریور ۱۳۸۸ ۱۶:۲۲
روابط عمومی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید